Code Center

محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18 سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

چه کسانی مستعد ابتلا به زگیل تناسلی هستند؟

عامل اصلی این بیماری، ویروس‌ است که بر اساس شماره آن‌ها بررسی می‌شوند؛ کم خطر‌ترین و پر خطرترین ویروس HVP است که کم خطر‌ترین آن موجب زگیل تناسلی و پرخطرترین منجر به سرطان دهانه رحم می‌شود.

به گزارش سایت  طبتاج    زگیل تناسلی زائده‌های پوستی‌ هستند که در کشاله ران، ناحیه تناسلی و یا اطراف معتقد به وجود می‌آیند؛ این زائده‌های پوستی ممکن است از لحاظ اندازه با هم متفاوت باشند. بر خلاف شیوع آنها به عنوان یکی از بیماری‌های آمیزشی شایع در جهان،‌ در برخی موارد با چشم دیده نمی‌شود.

زگیل تناسلی با تبخال دستگاه تناسلی متفاوت است؛ تبخال تناسلی را ویروس هم خانواده تبخال صورت ایجاد می‌کند. در موارد کمیابی زگیل تناسلی از مادر به جنین منتقل می‌شود.

شیرین نیرومنش متخصص زنان زایمان باروری‌های پرخطر درباره زگیل تناسلی اظهارکرد: زگیل تناسلی ضایعه‌ای برجسته‌ است که به‌طورمعمول در قسمت‌های داخلی یا خارجی تناسلی خانم‌ها یا آقایان ایجاد می‌شود و ممکن است یک یا چند عدد توده آن روی قسمت تناسلی فرد ظاهر شود، رنگ زگیل تناسلی به رنگ سفید، صورتی،  و یا تیره ظاهر شود و اندازه آن ممکن است در برخی موارد به چند میلی متر یا چند سانتی متر برسد.

وی در ادامه داد: عامل اصلی این بیماری، ویروس‌ است که بر اساس شماره آن‌ها بررسی می‌شوند؛ کم خطر‌ترین و پر خطرترین ویروس HVP است که کم خطر‌ترین آن موجب زگیل تناسلی و پرخطرترین منجر به سرطان دهانه رحم می‌شود.

نیرومنش گفت:زگیل تناسلی یک بیماری جنسی است که در اثر تماس جنسی یا توسط وسایل آلوده منتقل می‌شود. اگر فرد آلوده به این نوع ویروس باشد حتما از طریق روابط جنسی به طرف مقابل خود منتقل می‌کند. گاهی ویروس‌ها به طور خود به خود بعد از یک یا دو سال ازبین می‌روند، اما امکان انتقال آن از طریق رابطه جنسی زیاد و می‌تواند پر خطر باشد.

متخصص زنان درباره تاکید داشت:باید نکات بهداشتی کاملا رعایت شود، در حالی که اگر به آن توجهی نشود ممکن است از یک بیماری ساده به سرطان دهانه رحم منجر شود.

وی درباره درمان این نوع بیماری اظهار:برای درمان این بیماری واکسن HVP وجود دارد که باید یک سال پیش از ازدواج یا قبل از اولین تماس جنسی در سه نوبت تزریق شود. در نوبت اول دو ماه بعد از ازدواج و نوبت دوم ۶ ماه بعد زده شود تا بتوان مانع بروز این شد. هنگام مشاهده باید فورا به پزشک مراجعه کنند، تا از طریق کرم‌های سوزاننده یا محلول‌های درمان کننده مانند فیریز یا لیزر آن را درمان کنند. ولی اگر اندازه آن بسیار بزرگ باشد و جواب مثبتی به مصرف دارو‌ها ندهد نیاز به جراحی و برداشتن توده است.

مژگان سادات دادگر متخصص ناباروری در گفتگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی درباره ویروس‌های زگیل تناسلی اظهار کرد: امروزه تشخیص داده شده که عامل اصلی سرطان دهانه رحم ویروس‌های پرخطر و کم خطرهستند. این ویروس‌ها انواع مختلفی دارند. شماره‌های ۱۶،۱۸،۴۵ سه نوع ویروس تهاجمی هستند که پرخطر محسوب می‌شوند. پزشک برای افراد مبتلا به این بیماری آزمایش پاپ اسمیر و HVP تجویز می‌کند تا تشخیص زود هنگام صورت بگیرد. اگر به آزمایش پاسخ مثبت داده نشود باید کولونوسکوپی انجام شود. اگر از نوع خوش خیم باشد فرصت داده می‌شود که خود به خود از بین بروند البته اگر آزاردهنده باشد می‌توان از طریق لیزر یا فریز برداشته شود. اما ممکن این وجود دارد که دوباره ظاهر شود.

وی گفت: افراد باید نکات بهداشتی را رعایت کنند و حتما آقایان و خانم‌ها دوسال یکبار تحت معاینه پزشک قرار بگیرند.
البته بهتر است واکسن HVP تا قبل از سن ۲۸ سالگی زده شود.

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

محسن باقری خطیبانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
آموزش جنسی و زناشویی