Code Center

محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18 سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

پاسخ به سوالات شرعی زناشویی آیت الله مکارم شیرازی

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی به پرسشهای مهمی درباره روابط زناشویی

پرسش های مربوط به احکام دینی در روابط زناشویی از مسائل برخی خانواده ها است.

به گزارش طبتاج ، آنچه در پی می آید متن پرسش و پاسخ با حضرت آیت الله مکارم شیرازی است که در پایگاه ایشان منتشر شده است:

 

۱– عادی تلقی کردن از بین بردن بکارت

این که وجود و تاکید پرده بکارت در دختران موضوعی فرهنگی است و همان گونه که ختنه در مردها انجام می شود آیا اگر از لحاظ فرهنگی و یا علمی از بین بردن آن عادی تلقی گردد شرع موضع و دیدگاه خاصی نسبت به این مساله دارد؟

آنچه در مورد پرده بکارت در سوال مطرح شده یک مغالطه زشت و نادرست است. غلاف موجود در محل ختنه در دوره جنینی مفید است ولی پس از تولد مزاحم است و به خاطر جمع شدن قطرات بول یا منی در زیر آن سبب بروز بیماری هایی از جمله سرطان قسمت بالای آلت می شود؛ در حالی که وجود پرده بکارت دلیل بر پاکی و تقوی و قداست دختر است و همان گونه که امیرمومنان (علیه السلام) فرموده این یک مهر الهی تقوی است و از میان بردن آن قبل از ازدواج راه را برای انحراف دختران و گسترش فساد در جامعه اسلامی کاملا هموار می سازد.

 

٢ – تهیه فیلم از رابطه زناشوئی توسط زوجین

اگر انسان از رابطه زناشویی خودش با همسرش فیلم تهیه نماید و فقط خودش یا با همسرش نگاه کنند از نظر شرعی چه حکمی دارد ؟

شرعاً اشکالی ندارد ولی با توجه به اینکه همیشه احتمال دارد اینگونه فیلم ها به دست دیگران بیفتد ، بهتر آن است از این کار پرهیز شود .

 

٣ – حکمت و چرایی غریزه جنسی

آیا مسائل جنسی اصولا همانند خوردن و آشامیدن و خوابیدن جزء نیاز های اولیه انسانی می باشد یا این امر تنها شبهه ایست که از سوی علم روانشناسی روز وارد گردیده است؟ اگر پاسخ قسمت اول مثبت است؟ چگونه می توان انتظار داشت افراد در مدتی بیش از ۱۷ سال با غریزه خود مبارزه کنند و با راهکار های ارائه شده خود را از گناه باز دارند آیا کمی غیر منطقی نیست؟

غریزه جنسی موهبتی است الهی که به انسان و حیوانات عطا شده است و مانند خوردن و آشامیدن لازمه بقاء است و چنانچه افراد به احکام اسلام پایبند باشند و از تشریفات و تجملات و چشم و هم چشمی ها بپرهیزند و به ازدواج ساده و بی آلایش و زندگی بی تکلف قانع باشند خواهید دید که احکام اسلام کاملاً منطقی و نجات بخش است.

 

۴ – تازیانه زدن به همسر جهت تحریک جنسی

آیا تازیانه زدن همسر (ازدواج دائم یا موقت) برای لذت جنسی بیشتر در صورت رضایت خود زن جایز است؟ (اگر آسیب زیادی به او نرسد) در صورت جایز نبودن برای کنترل این میل موجود در بعضی آقایان یعنی آزار جنسی جنس مخالف (البته در حد کم) چه توصیه ای می فرمایید؟

این کار جایز نیست. کسی که مبتلا به این بیماری است باید تحت درمان نزد پزشک متخصص قرار گیرد.

 

۵ – خروج منی بر اثر صحبت تلفنی با همسر

اگر مرد به مدت طولانی از همسرش بعلت شغلی دور باشد صحبتهای تلفنی عاشقانه با همسرش که حتی ممکن است منجر به خروج منی شود حکم استمنا دارد یا خیر ؟

چنانچه موجب خروج منی شود حکم استمناء را دارد و جایز نیست.

 

۶ – خروج منی بر اثر گفت وشنود حرفهای عاشقانه

اگر حرف های عاشقانه با همسر شرعی چه بصورت تلفنی یا از طریق sms یا حضوری موجب خروج منی شود حکم استمنا خواهدداشت یا نه ؟

در صورتیکه حضوری باشد اشکالی ندارد اما در صورتیکه غیر حضوری باشد و منجر به خروج منی شود جایز نیست.

 

٧ – راههای غلبه بر نیازهای جنسی

برای ازدواج علاوه بر بلوغ جنسی رسیدن به بلوغ اقتصادی وفکری لازم است و رسیدن به این دو بلوغ غالبا چند سال بعد از بلوغ جنسی امکان پذیر است، برای رفع نیازهای جنسی در این فاصله دین اسلام چه راهکاری ارائه می دهد؟

چنانچه از عوامل تحریک نظیر فیلمها و کتابها و مجلات و نشریات فاسد و مجالس آلوده، و دوستان ناباب و حتی غذاها و مناظر تحریک کننده اجتناب ورزید، و اوقات فراغت خود را با مطالعه کار و مانند آن پر کنید، و بر خداوند توکل نمائید و هر روز مقداری ورزش کنید انشاء الله بر هوای نفس و وسوسه های شیطان غلبه خواهید کرد، ما هم برای موفقیت شما دعا می کنیم.

 

٨ – پشت به قبله بودن با بدن عریان

در حالاتی که بدن انسان کاملاً عریان است نظیر غسل، استحمام و آمیزش جنسی، آیا بهتر است انسان رو به قبله یا پشت به قبله نباشد یا اینکه تفاوتی ندارد؟

در غسل و استحمام تفاوتی ندارد ولی هنگام آمیزش رو به قبله یا پشت به قبله نباشد.

 

٩ – عدم رضایت زوجه در وطی از دبر

در مورد نزدیکی از دبر گفته شده:«اگر زن ناراضی باشد این کار جایز نیست» سؤال این است که آیا سبب و منشأ عدم رضایت هم در حکم تأثیر دارد یا تنها در صورتیکه علت عدم رضایت اذیت شدن وی باشد حکم تحریم جاری است؟ (یعنی اینکه اگر بی دلیل از این کار منع می کند یا دلیل قابل توجهی نداشته باشد بگوییم حکم تحریم جاری نخواهد بود)

به هر دلیل اگر زوجه رضایت به این کار نداشته باشد وطی در دبر حرام است.

 

١٠ – خارج شدن رطوبت در حین مطالعه مطالب جنسی

اگر در حین خواندن مطالب مربوط به مسائل جنسی آبی چسبناک از انسان خارج شود آیا بجا آوردن غسل جنابت واجب است؟ لازم به ذکر است که استمناء صورت نمی گیرد.

رطوبت مزبور غسل ندارد و اگر قبلا بعد از بول استبراء کرده اید پاک نیز می باشد.

 

 

١١ – خارج شدن رطوبت در حین مطالعه مطالب جنسی

اگر در حین خواندن مطالب مربوط به مسائل جنسی آبی چسبناک از انسان خارج شود آیا بجا آوردن غسل جنابت واجب است؟ لازم به ذکر است که استمناء صورت نمی گیرد.

رطوبت مزبور غسل ندارد و اگر قبلا بعد از بول استبراء کرده اید پاک نیز می باشد.

 

١٢ – نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه

آیا درست است که اگر تا چهار ماه بعد از مراسم عروسی عمل جنسی صورت نگیرد و زن باکره باقی بماند زن و شوهر به هم نامحرم می شوند؟ اگر اصل مطلب درست است این مدت به چه میزان است؟

چنین حرفی صحت ندارد.

 

١٣ – نزدیکی در دوران قاعدگی

آیا نزدیکی با همسر در دوران قاعدگی حرام است؟

آری، حرام است.

 

١۴ – خوردن شیر همسر

لطفا بفرمایید خوردن شیر همسرم که به فرزندم شیر میدهد چه حکمی دارد ؟

اشکالی ندارد.

 

١۵ – استمتاع از همسر در دوران حیض

نزدیکی در دوران حیض بدون انجام دخول چه حکمی دارد؟

حرام نیست.

 

١۶ – آموزش مسائل جنسی

با توجّه به معضلات کنونى اجتماع، که بعضاً نتیجه عدم آگاهى صحیح جوانان از مسائل جنسى است، آیا آموزش مسائل جنسى را در جامعه، براى پیشگیرى از بیمارى هاى واگیردار، با رعایت حریم خانواده، و با توجّه به سنّ نوجوانان و جوانان، و با استفاده از متون آموزشى مناسب، مجاز مى دانید؟

تجربه نشان داده که آموزش مسائل جنسى به سبک غربى، که فعلا مطرح است، مفاسد زیادى در بر دارد، و در بسیارى از اوقات نتیجه معکوس مى دهد.

 

١٧ – احساس لذت غیر ارادی از جنس مخالف

جوان مجرّدى در برخورد با نامحرم دچار مشکل است. این برخوردها و نگاههاى غیر مستقیم و گاه مستقیم (که بنا به ضرورت و از روى ناچارى انجام مى شود،) و حتّى در برخى موارد شنیدن صداى نامحرم و صداى پاى او، برایش نوعى لذّت به همراه دارد. لازم به ذکر است محدود کردن خود و خانه نشینى براى فرار از مشکل مطرح شده، تنها براى مدّتى او را از این صحنه ها دور مى کند، امّا در برخوردهاى بعدى، که به ناچار هر انسانى ناگزیر از آن است، اوّلا: این حالتها در او تشدید مى شود، به طورى که گاه حتّى در برخورد با محارم نیز مشکل مطرح شده بروز مى کند، ثانیاً: در دراز مدّت به علّت قطع ارتباط با دیگران، و بیرون نرفتن از منزل، و حتّى ترک درس و تحصیل در دانشگاه، و چشم پوشیدن از تلویزیون و تصاویر و عکسها، و در یک کلام به انزوا نشستن، باعث بروز ناراحتیهاى مختلف جسمى و روحى از جمله افسردگى و ناراحتیهاى عصبى او خواهد شد. وظیفه شرعى چنین شخصى چیست؟

به هیچ وجه لازم نیست با مردم قطع رابطه کند، و خانه نشین شود. همین اندازه که عمداً نگاه نکند مشکلى ندارد، حتّى اگر قهراً و بدون اختیار براى او لذّتى حاصل شود.

 

١٨ – لزوم اجابت زن برای درخواست همبستری

آیا مرد نیز در قبال مطالبه همسر برای همبستری وظیفه ای دارد یا خیر؟

در صورتی که همسر ممکن است به گناه بیفتد احتیاط واجب آن است که به خواسته او عمل کند.

 

١٩ – تمکین در ساعات پایانی عادت ماهانه

در صورتی که زن در ساعات پایانی ایام حیض به سر می برد آیا می تواند از تمکین خودداری کند تا پایان این دوران تا بتواند در لذت جنسی شریک باشد.؟

در صورتی که هنوز حیض او تمام نشده ، تمکین به معنای آمیزش جنسی جایز نیست ولی تمتعات دیگر مانعی ندارد.

 

٢٠ – به تأخیر انداختن تمکین از سوی زن

آیا زن حق دارد در برابر در خواست مرد برای تمکین در حد چند ساعت مهلت بخواهد؟برای مثال بگوید بعد از انجام این تکلیف می آیم؟

در صورتی که وقت طولانی نباشد مانعی ندارد

 

٢١ – حق زن برای در خواست همبستری ۱-آیا زن حق دارد در برابر درخواست مرد برای تمکین در حد چند ساعت مهلت بخواهد؟ برای مثال بگوید بعد از انجام این تکلیف می آیم؟۲- در صورتیکه زن در ساعات پایانی ایام حیض به سر می برد آیا می تواند از تمکین خودداری کند تا پایان این دوران تا بتواند در لذت جنسی شریک باشد؟۳- آیا مرد نیز در قبال مطالبه همسر برای همبستری وظیفه ای دارد یا خیر؟

۱_ در صورتی که وقت طولانی نباشد مانعی ندارد.
۲_ در صورتی که هنوز حیض او تمام نشده تمکین به معنای آمیزش جنسی جایز نیست ولی تمتعات دیگر مانعی ندارد.
۳_ در صورتی که همسر ممکن است به گناه بیفتد احتیاط واجب آن است که به خواسته او عمل کند.

 

٢١ – حق زن برای در خواست همبستری ۱-آیا زن حق دارد در برابر درخواست مرد برای تمکین در حد چند ساعت مهلت بخواهد؟ برای مثال بگوید بعد از انجام این تکلیف می آیم؟۲- در صورتیکه زن در ساعات پایانی ایام حیض به سر می برد آیا می تواند از تمکین خودداری کند تا پایان این دوران تا بتواند در لذت جنسی شریک باشد؟۳- آیا مرد نیز در قبال مطالبه همسر برای همبستری وظیفه ای دارد یا خیر؟

۱_ در صورتی که وقت طولانی نباشد مانعی ندارد.
۲_ در صورتی که هنوز حیض او تمام نشده تمکین به معنای آمیزش جنسی جایز نیست ولی تمتعات دیگر مانعی ندارد.
۳_ در صورتی که همسر ممکن است به گناه بیفتد احتیاط واجب آن است که به خواسته او عمل کند.

 

٢٢ – عقیم کردن به خاطر عدم توانایی بر ازدواج

اگر مردى به هیچ وجه قادر به ازدواج نباشد یعنى همیشه در امور زندگیش با شکست مواجه بوده و حتّى قادر به سبکترین نوع ازدواج هم نیست و ازدواج نکردن هم موجب اختلالاتى در بدنش مى شود، آیا مى تواند به وسیله خوردن دارو و یا عمل جراحى، مردى خود را از بین ببرد؟

جایز نیست و باید صبر کند تا خداوند فرجى براى او فراهم سازد.

 

٢٣ – مقاربت با همسر از پشت

آیا مقاربت باهمسر از طریق مقعد اشکال دارد یا نه?

در صورت رضایت همسر کراهت شدید دارد و در صورت عدم رضایت حرام است.

 

٢۴ – راه رهایی از فشار جنسی

گرفتار شهوت هستم مرا راهنمایی کنید.

هرگاه از عوامل تحریک مانند مجالس و دوستان ناباب و فیلم ها و عکس های محرک پرهیز کنید و همه روزه مقدار قابل ملاحظه ای ورزش نمایید و خود را به خدا بسپارید ان شاء الله محفوظ می مانید

 

٢۵ – استفاده از اسپری جنسی

آیا استفاده از اسپری جنسی برای مردان جایز است؟

در صورتی که ضرر خاصی نداشته باشد اشکالی ندارد ولی در طولانی مدت ضررهایی در پی خواهد داشت

.

٢۶ – حکم وطی در دبر زوجه

لطفا بفرمایید وطی در دبر زن ( در زمان عادت ماهانه و غیرآن) چه حکمی دارد و چرا اکثراً نهی می کنند آیا اشکال پزشکی دارد ؟

احتیاط آن است که در زمان عادت ماهیانه ترک شود و در غیر آن این کار بدون رضایت زوجه حرام و با رضایت وی کراهت شدید دارد ضمنا اشکال پزشکی آن قابل انکار نیست و تکرار آن سبب نوعی انحراف جنسی می شود

.

٢٧ – استفاده از فیلمها و مقالات نامشروع برای آموزش روابط جنسی

ایا استفاده از فیلمهای ومقالات نامشروع برای آموزش روابط جنسی جایزاست

جایز نیست و در درازمدت آثار نامطلوبی دارد.

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

محسن باقری خطیبانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
آموزش جنسی و زناشویی