Code Center

محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18 سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

پاسخ به سوالات در مورد بیبی چک

پاسخ هر سوالی که در رابطه با نحوه استفاده از بی بی چک دارید
نحوه استفاده از بی بی چک

 
به گزارش مجله آموزش زناشویی طب تاج یکی از چالش های که اکثر زوجین هنگام اقدام به بارداری با آن مواجه می شوند، نحوه استفاده از بی بی چک، یعنی زمان مناسب استفاده از آن و تحلیل نتایج بی بی چک است. همچنین برخی نیز استرس این موضوع را دارند که احتمالا جواب اشتباه بی بی چک چقدر است؟


در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که باید در زمان مناسبی از بی بی چک استفاده کنید و این زمان نیز حداقل یک هفته بعد موعد پریود است و چنانچه زودتر استفاده کنید، ممکن است پاسخ بی بی چک دقت لازم را نداشته باشد.


چند نوع بی بی چک وجود دارد؟
بی بی چک مستقیم
این نوع بی بی چک را حین ادرار، بگیرید جلوی ادرارتان تا کمی ادرار را به خودش جذب کند. سپس 2 تا 10 دقیقه صبر کنید.


بی بی چک نواری
داخل یک لیوان یکبار مصرف ادرار کنید ،از انتهای بی بی چک (که علامت فلش دارد) نوار را داخل ادرار قرار دهید. ارتفاع ادرارتان بیش از یک سانتی متر نباشد. حالا به مدت 2 تا 10 دقیقه صبر کنید .
 
بی بی چک قطره چکانی
چند قطره از ادرارتان را با قطره چکان داخل حفره ی مشخص شده بریزید و 2 تا 10 دقیقه صبر کنید.
 
تمام بیبی چک ها یک چیز را اندازه گیری می کنند و شاید ده ها نوع بیبی چک در بازار موجود باشد ولی سیستم کاری همه آن ها یکسان است. اندازه گیری هورمون گوناتوتروپین کوریونی chorionic gonadotropin یا به اختصار HCG زمانی که جنین در رحم جایگزین شده و شروع به رشد می کند میزان HCG  در خون و ادرار افزایش  پیدا می کند. هنگامی که سطح این هورمون به 25 واحد برسد آزمایش بارداری شما مثبت نشان داده می شود.

چطوری از بی بی چک استفاده کنیم؟
• حداکثر زمان لازم برای تست 10 دقیقه است، هر نتیجه ای که بعد از 10 دقیقه ظاهر شود ارزش نداشته و منفی به حساب می‌آید


• بهترین جواب زمانی بدست خواهد آمد که بعد از حدود 30 تا 50 ثانیه دو خط قرمز بر روی نوار بیبی چک ظاهر شود این بدان معناست که هورمون HCG در ادرار به میزان قابل توجهی افزایش یافته و نتیجه تست مثبت است.


• اگر پس از مدتی نسبتا طولانی (محدوده زمانی 5 تا 10 دقیقه) دو خط قرمز را بر روی نوار مشاهده کردید بهتر است این تست را در چند روز آینده انجام داده تا نتیجه قطعی خود را بدست آورید.


• اگر یکی از نوارهای رنگی آشکار شدن شده باشد به معنای منفی بودن جواب تست است.


• برخی از تست های بسیار حساس می‌توانند حتی قبل از تاریخ پریود بعدی شما استفاده شوند و بارداری را تشخیص دهند. حتما قبل از استفاده از نوار تست حاملگی به دستور داخل جعبه آن توجه کنید تا مطمئن شوید بهترین زمان استفاده از آن چه زمانی است.


• در شرایطی مثل مصرف بعضی داروها مثل پرومتازین یا کلردیازپوکساید، وجود بیماری‌هایی مثل پروتئینوری، هموگلوبینوری و زایمان جدید تا سقط جنین، اشتباه در روش اجرای تست، خطا در خواندن نتایج ممکن است پاسخ مثبت کاذب دیده شود که در تفسیر نتیجه باید در نظر داشت.


• در صورتی که نتیجه تست منفی است و هنوز پریود نشده اید، چند روز یا یک هفته دیگر صبر کنید و مجددا از بی بی چک استفاده کنید. شاید تخمک گذاری دیرتر از زمانی که تصور می کردید انجام شده باشد و زمان برای انجام تست حاملگی مناسب نبوده است.

آیا ناشتایی برای بی بی چک لازم است؟

 

نحوه استفاده از بی بی چک,بی بی چک

روش استفاده از بی بی چک


خیر ! برای استفاده از بی بی چک ، نیاز به ناشتا بودن نیست ! اما در کل ، ادرر اول صبح برای بی بی چک گذاشتن بهتر است
 
مثبت کاذب در جواب بی بی چک
گاهی اوقات بارداری در کار نیست، اما بی بی چک مثبت می شود.  ممکن است یکی از موارد زیر وجود داشته باشد:
 
• اخیرا زایمان یا سقط داشتی ؟
• اخیرا دارویی مثل آمپول  HCG ، قرص کلردیازپوکساید، شربت پرومتازین و متادون استفاده کرده ای ؟
• مشکلات ادراری داری (مثل دفع پروتیین در ادرار و …)
• کیست تخمدان داری ؟ چون برخی کیستها هورمون HCG ترشح می کنند .
• بی بی چک تون غیر استاندارد و با درصد خطای بالا بوده.
 
منفی کاذب در جواب بی بی چک
• لقاح و بارداری دیر تشکیل شده است. (نسبت به زمانی که تصور می کردی)
• بی بی چک را زود گذاشته ای (کمتر از 8-9 روز بعد تخمک گذاری)
• داروهایی مثل کاربامازپین استفاده می کنی .
• بی بی چک بی اعتباره و درصد خطاش بالاست .
• ادرارت را به مدت طولانی در ظرف نگه داشته ای .

پس از استفاده از بی بی چک، چه کارهایی را باید انجام دهیم؟
• نتیجه بی بی چک مثبت است یا چند بار از بی بی چک استفاده کرده اید و نتایج مختلفی دریافت کرده اید. در این شرایط به پزشک مراجعه کنید. برای تایید بارداری ممکن است نیاز به آزمایش خون یا انجام سونوگرافی داشته باشید. هر چه زودتر بارداری شما تایید شود، سریعتر می توانید مراقبت های لازم را انجام دهید.
 
• نتیجه بی بی چک منفی است. اگر با وجود منفی بودن پریود نشده اید، بهتر است طی چند روز یا یک هفته بعد از آن دوباره از بی بی چک استفاده کنید.
 
• نتیجه بی بی چک منفی است، اما پریود شما هنوز شروع نشده یا تصور می کنید که ممکن است باردار باشید. در این شرایط نیز باید به پزشک مراجعه کنید. عوامل زیادی باعث به تعویق افتادن پریود یا آمنوره amenorrhea می شوند، از جمله اختلالات تیروئید، وزن کم، اختلالات تخمدان، ورزش کردن بیش از حد و استرس. اگر باردار نباشید، پزشک با تجویز دارو به منظم شدن پریودتان کمک می کند.
 
بیبی چک های گران تر، لزوما دقیق تر نیستند
تقریبا هیچ تفاوتی بین بیبی چک های گران تر و ارزان تر وجود ندارد و نیازی به صرف هزینه زیاد ندارید.
 
تاثیر سلامت عمومی بدن بر نتیجه بی بی چک
برخی از داروها به خصوص داروهایی که برای باروری استفاده می شوند می توانند میزان HCG را در ادرار به قدری بالا ببرند که جواب بیبی چک مثبت شود بدون این که باردار شده باشید.
 
اختلالات هیپوفیز یا تومورهای سرطانی هم می توانند باعث مثبت شدن پاسخ بیبی چک شوند.
 
بهترین کار این است که 3 بار بیبی چک تکرار شود و پس از آن برای تایید نهایی به پزشک مراجعه نمایید.

آزمایش خون HCG
چنانچه می خواهید از احتمال بارداری خود مطمئن شوید، بهتر است 3 الی 4 هفته پس از موعد پریود، آزمایش خون HCG بدهید. توجه کنید که در این روش نمی توان زود تر اقدام کرد و پاسخی در رابطه با نتیجه بارداری نخواهید گرفت. چرا میزان هورمون HCG در خون به مقدار کافی نرسیده است.

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

محسن باقری خطیبانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
آموزش جنسی و زناشویی