Code Center

محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18 سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

همه چیز درباره هرپس یا تبخال تناسلی

هرپس تناسلی یا تبخال تناسلی از بیماری های مقاربتی است و معمولا توسط رابطه جنسی واژنی، دهانی یا مقعدی بین افراد منتقل میشود. ۲۰ درصد زنها در سنین ۱۴ تا ۴۹ سال به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری درمان قطعی (ریشه کن کننده) ندارد و داروها تنها به کنترل دوره های عود آن و کاهش احتمال انتقال آن به شریک جنسی کمک میکند.

به گزارش سایت طبتاج  هرپس تناسلی همان تبخال دستگاه است که درواقع یک نوع ویروس عفونتی می باشد. همچنین امکان سرایت هرپس تناسلی بسیار بالاست حتی ممکن است مادر باردار هرپس تناسلی را به نوزادش نیز سرایت دهد. پس بهتر است که حتماً زنان و مردان تست هرپس تناسلی را انجام دهند. این اختلال حاصل روش های جدید رابطه جنسی و مقاربت است که از طریق رابطه جنسی مقعدی، دهانی و واژنی فرد را مبتلا خواهد کرد. تبخال تناسلی از جمله اختلالاتی است که می توان گفت درمان قطعی برای آن وجود ندارد و نمی توان آنرا ریشه کن کرد و روش های درمانی متناسب با این اختلال بیشتر کنترل کننده هستند. در ادامه توضیحات بیشتری ارائه شده است.

هرپس تناسلی چسیت؟

هرپس تناسلی یا تبخال تناسلی از بیماری های مقاربتی است و معمولا توسط رابطه جنسی واژنی، دهانی یا مقعدی بین افراد منتقل میشود. ۲۰ درصد زنها در سنین ۱۴ تا ۴۹ سال به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری درمان قطعی (ریشه کن کننده) ندارد و داروها تنها به کنترل دوره های عود آن و کاهش احتمال انتقال آن به شریک جنسی کمک میکند.

ویروس های هرپس سیمپلکس نوع ۱ و ۲ (HSV-۱,HSV-۲) که تحت عنوان ویروس هرپس انسانی نیز شناخته می شوند از مهمترین ویروس های بیماری زای انسانی هستند که نوع یک این ویروس منجر به تب خال لب و دهان (Orolabial) و نوع ۲ آن موجب تب خال تناسلی (genital) می گردد. مشخصه ی هر دوی این بیماری ها تاول های کوچک و دردناک بر روی پوست و غشاهای مخاطی است. ویروس های هرپس سیمپلکس بسیار شایع و مسری می باشند.


آزمایش هرپس تناسلی

HSV نوع ۱: که باعث ایجاد زخم سرد بر روی لب ها می شود ( تب خال ).HSV۱ عموما با بوسیدن و یا خوردن غذا در ظرف مشترک ( مثل قاشق و یا چنگال) زمانی که زخم ها وجود دارد، منتقل می شود. HSV۱ می تواند در اطراف دستگاه تناسلی هم ایجاد شود.

HSV نوع ۲ : باعث ایجاد زخم در ناحیه تناسلی می شود ( تب خال تناسلی ) مثلا در اطراف واژن و یا آلت تناسلی مردانه.

HSV۲ در نوزادانی که از مادر مبتلا به به این ویروس به دنیا آمده اند، عفونت ایجاد می کند.

این عفونت از طریق تماس جنسی منتقل می شود. این ویروس گاهی باعث ایجاد زخم در دهان هم می شود.

در موارد نادری HSV می تواند سایر قسمت های بدن را هم آلوده کند مثل چشم و مغز.

آزمایش هرپس معمولا برای تشخیص تب خال تناسلی انجام می شود. نمونه مورد آزمایش ممکن است خون، ادرار، مایع نخاع و یا اشک باشد.

برای دیدن اینکه آیا زخم توسط HSV ایجاد می شود، آزمایشات مختلفی ممکن است انجام شود:

کشت ویروس هرپس: سلول و یا مایع از زخم تازه بوسیله سواب گرفته می شود و به محیط کشت منتقل می شود. معمولا کشت در بررسی این ویروس موفق نمی باشد. ( نتیجه منفی کاذب)

آزمایش تشخیص آنتی بادی بر علیه هرپس ویروس: سلولی که از زخم تازه گرفته شده در زیر میکروسکوپ بررسی می شود. این آزمایش نشانگر ها را ( که آنتی ژن نامیده می شود ) در سطح سلول که با هرپس ویروس عفونی شده اند، مورد بررسی قرار می دهد. این آزمایش ممکن است به همراه کشت ویروس انجام شود.

آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR ): آزمایش PCR بر روی سلول ها و یا مایعاتی که از یک زخم و یا از خون و یا دیگر مایعات مثل مایع نخاعی گرفته شده است، انجام می شود. آزمایش PCR ماده ژنتیکی (DNA ) ویروس HSV را مورد بررسی قرار می دهد. این آزمایش قادر است HSV-۱ را از HSV-۲ تشخیص دهد.

انجام آزمایش PCR بر روی زخم های پوستی ناشایع است.

PCR معمولا وقتی که هرپس ویروس وارد مغز می شود، بر روی مایع نخاعی انجام می شود.

آزمایش آنتی بادی: آزمایش خون برای بررسی تولید آنتی بادی ها توسط سیستم ایمنی بر علیه ویروس هرپس به کار می رود.
آزمایش آنتی بادی گاهی اوقات انجام می شود ولی دقت کمی دارد.

آزمایش آنتی بادی از جمله روش های رایج در بررسی ابتلا به هرپس است اما با کاستی هایی رو به رو است که از جمله می توان به عدم توانایی تشخیص ویروس فعال و یا ابتلا به این اختلال در گذشته اشاره کرد؛ این گفته چنین تشریح می شود که اگر شما قبلا به هرپس مبتلا شده باشید یا اینکه به تازگی در معرض این اختلال قرار گرفته باشید، این آزمایش قدرت تمایز این دو را نخواهد داشت.

آزمایش آنتی بادی همیشه نمی تواند عفونت فعال با هرپس ویروس و یا عفونت قبلی با هرپس ویروس ها را از هم افتراق دهد. چون آنتی بادی ها مدت زمانی طول می کشد تا بعد از اولین برخورد، میزانشان افزایش پیدا کند. وقتی شما اخیرا به این عفونت مبتلا شده اید، نتیجه آزمایش آنتی بادی ممکن است منفی باشد. بعضی از آزمایشات می توانند تفاوت بین HSV-۱ و HSV-۲ را از هم تشخیص دهند.

عفونت با هرپس ویروس ها نمی تواند درمان شود. بعد از ابتلا به عفونت، با HSV ویروس برای همیشه در بدن باقی می ماند و در سلول های عصبی پنهان شده و باعث بروز زخم در سایر افراد می شود.

بازگشت مجدد عفونت می تواند به دلایل استرس سوءتغذیه، نور خورشید و یا سایر عفونت ها مثل آنفولانزا باشد.

داروها می توانند علایم بیماری را کاهش دهند و همچنین دوره بیماری را کوتاه تر کنند. اما داروها نمی توانند این عفونت را درمان کنند.

نوع دیگری از هرپس ویروس ها ( که واریسلا زوستر نامیده می شود ) عامل ایجاد بیماری آبله مرغان می باشد.

نحوه انجام تست هرپس تناسلی

زمانی که علایم تبخال تناسلی بروز پیدا می کنند، پزشک می تواند با استفاده از سوآب پنبه ای برای تشخیص ویروس نمونه برداری کند. هرچه قدر نمونه برداری بعد از بروز علایم زودتر انجام شود، احتمال تشخیص دقیق تر افزایش پیدا می کند.
روش معمول برای تشخیص ابتلای شما به ویروس از طریق تست های خون هرپس تناسلی است.
تست های خون تبخال تناسلی نشان می دهند که آیا شما به تبخال مبتلا هستید و آیا نوع ۱ یا ۲ آن را دارید. این تست ها نمی توانند نشان دهند که علایم تبخال در کدام بخش بدن شما بروز پیدا می کنند. اما اگر تستی نشان دهد که دارای هرپس نوع ۲ هستید، به احتمال زیاد آلودگی در اندام های تناسلی وجود دارد.
معمولاً از نمونه های خون استفاده می شود تا بررسی شود آیا سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس هرپس آنتی بادی تولید کرده است یا خیر. اعلام نتایج آزمایش چندین روز طول کشیده و تنها نشان می دهد که شما زمانی در معرض ویروس قرار گرفته اید.

علل انجام تست هرپس تناسلی

بررسی HSV که باعث ایجاد تب خال در اطراف دهان و بینی می شود.

بررسی HSV-۱ و HSV-۲ که باعث ایجاد تب خال در اطراف دهان و تب خال تناسلی می شوند.

بررسی شریک جنسی شخصی که مبتلا به تب خال تناسلی شده است.

تشخیص عفونت هرپس در نوزادی که از مادر مبتلا به تب خال تناسلی متولد شده باشد.

آمادگی های لازم برای انجام آزمایش هرپس ویروس

اگر شما مبتلا به تب خال تناسلی هستید تا زمانی که نتیجه آزمایش شما مشخص نشده است از تماس جنسی خودداری کنید. با این کار شانس انتقال این بیماری را به دیگران کاهش می دهید.

در چه مکان هایی تست تبخال تناسلی گرفنه می شود؟

در مراکز آزمایش خون خصوصی می توان تست تبخال تناسلی داد. اما بهتر است نتایج آزمایش شما در بستر مراقبت های پزشکی معمول بررسی شوند. با پزشک خود در مورد تست هرپس مشورت کنید. همچنین بسیاری از نواحی دارای کلینیک های بهداشت عمومی دولتی یا شهری هستند که شاید جایگزین کم هزینه تری باشند.

اقدامات لازم پس از ابتلا به هرپس تناسلی

اینکه جواب آزمایش شما مثبت باشد به معنی آن است که بلافاصله می بایست شما و شریک جنسی تان تحت درمان پزشک قرار بگیرید. روش های مختلفی برای درمان و کنترل هرپس وجود دارد که از جمله می توان به مصرف برخی دارو ها اشاره کرد که به کنترل روند این اختلال کمک می کنند.

این دارو ها می توانند احتمال منتشر شدن ویروس را کم کنند؛ و شما هم می توانید گام هایی مانند استفاده از کاندوم لاتکس در مدت رابطه جنسی بردارید تا از انتشار تبخال جلوگیری کنید.
بسیاری افراد تصور می کنند زندگی جنسی آنها بعد از تشخیص مثبت بودن تبخال تناسلی خاتمه خواهد یافت. اما این موضوع حقیقت ندارد. گفتگوی صادقانه با شریک جنسی خود و مراقبت پزشکی مناسب عوامل کلیدی برای زندگی مناسب همراه با تبخال تناسلی است.

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

محسن باقری خطیبانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
آموزش جنسی و زناشویی