Code Center

محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18 سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

مازوخیسم جنسی چیست و چه علائمی دارد؟

افراد مازوخیست ممکن است گاهی از یک شخص سادیست بخواهند که این کارها را بر روی آن ها انجام بدهد: بستن چشم، تنبیه کردن، شلاق زدن، ادرار کردن، پاره کردن لباس و بخشی از یک تجاوز شبیه سازی شده. رفتار مازوخیستی جنسی معمولاً در اوایل بزرگسالی خودش را نشان می دهد و گاهی با بازی مازوخیستی در دوران کودکی شروع می شود.  

به گزارش سایت خبری طبتاج

اختلال مازوخیسم جنسی چیست؟

اختلال مازوخیسم جنسی در دسته اختلالات روانپزشکی معرفی می شود که به پارافیلیا معروف است و شامل تخیل های مکرر، شدید، برانگیختگی جنسی، اضطراب ها یا رفتارهایی است که باعث ناراحتی یا ناتوانی می شوند و می توانند موجب آسیب به خود یا دیگران بشوند. مازوخیسم جنسی به رفتار یا تخیلاتی در مورد ضرب و شتم، محدود کردن و یا تحقیر کردن خود برای رنج کشیدن اشاره دارد که منجر به رضایت جنسی می شود. اگر افرادی که این ترجیح جنسی را دارند و نیز مشکلات روانشناختی یا اجتماعی را گزارش دهند، ممکن است به اختلال مازوخیسم جنسی مبتلا شوند. منظور از مشکلات روانشناختی، اضطراب شدید، گناه، شرم و افکار وسواسی میباشد

حال اگر شخصی، علاقه جنسی مازوخیستی داشته باشد اما هیچگونه ناراحتی را تجربه نکند، در این صورت به عنوان یک اختلال تشخیص داده نمی شود. یک نوع خاص از مازوخیسم جنسی، آسفیکسیوفیلیا است. آسفیکسیوفیلیا عملی است که در آن فرد از طناب، یا کیسه های پلاستیکی برای ایجاد حالت قطع تنفس جهت رسیدن به اوج لذت جنسی استفاده می کند. این کار برای افزایش لذت انجام می شود، اما گاهی منجر به مرگ می شود. به طور معمول، مردم از لباس هایی مانند روسری، لباس زیر یا کراوات به عنوان یک وسیله برای خفه کردن خود استفاده می کنند.

این وسایل اغلب به وسیله ی یک جسم در اتاق معلق است (به عنوان مثال به دستگیره یا میله های تخت). برای ایجاد هیجان جنسی، این افراد ممکن است افکاری که در ذهنشان هست را بر روی خودشان اجرا کنند. این کارها عبارتند از: خود را ببندند، پوست دست خود را سوراخ کنند، شوک الکتریکی به خودشان وارد کنند یا خودشان را بسوزانند. اشخاص مازوخیست ممکن است احساس کنند که آنها سزاوار رابطه ی سالم نیستند و گاهی اوقات عمدا رفتارهای خرابکارنه و ناشایست انجام می دهند تا مطمعن شوند که آن رابطه شکست می خورد. این افراد در اغلب مواقع با اشخاص سادیست (متضاد مازوخیسم: کسانی که از رنج دادن دیگران لذت می برند) ارتباط برقرار می کنند. افراد مازوخیست ممکن است گاهی از یک شخص سادیست بخواهند که این کارها را بر روی آن ها انجام بدهد: بستن چشم، تنبیه کردن، شلاق زدن، ادرار کردن، پاره کردن لباس و بخشی از یک تجاوز شبیه سازی شده. رفتار مازوخیستی جنسی معمولاً در اوایل بزرگسالی خودش را نشان می دهد و گاهی با بازی مازوخیستی در دوران کودکی شروع می شود.

علائم اختلال مازوخیسم جنسی:

برای تشخیص اختلال مازوخیسم جنسی، فرد باید برانگیختگی جنسی مکرر و شدیدی را از ضرب و شتم، تحقیر و یا نوعی دیگرِ رنج کشیدن، تجربه کند.
این نوع فشارها، خیالات یا رفتارها، باید حداقل شش ماه حضور داشته باشند و باعث ایجاد مشکلاتی در زمینه های اجتماعی، شغلی یا سایر حوزه های مهم زندگی شوند.
استفاده ی گسترده از رفتارهایی شامل عمل تحقیر، ضرب و شتم و یا صورت های دیگر رنج کشیدن، گاه از ویژگی های این اختلال است.

9 علامت که نشان می دهد شما ممکن است یک مازوخیسم ( نه فقط مازوخیسم جنسی) باشید:

مازوخیسم یعنی یافتن رضایت از طریق درد و تخریب و یا لذت بردن از طریق احساس خفگی. به عبارتی دیگر معنی مازوخیسم یعنی اینکه شما به دنبال راه هایی برای عذاب دادن خود هستید. اگر 9 علامت زیر را داشته باشید، می توان پیش بینی کرد که شما یک مازوخیسمی هستیید.
1: شما نمی توانید نه بگویید:
اولین علامت مبنی بر اینکه کسی مازوخیست است این است که آنها قادر به نه گفتن نیستند. شما وقتی که به خودتان ضربه وارد می کنید و آسیب به خودتان می رسانید، یعنی این که قادر به نه گفتن نیستید. این که شما تمایل به بله گفتن دارید، برای این است که میخواهید رضایت شخصی داشته باشید. به شما پیشنهاد می کنیم که خودتان را بیشتر قبول داشته باشید و اعتماد به نفستان را بالا ببرید و با خودتان مهربان باشید. به یاد داشته باشید که نه گفتن یک جمله است و می توانید بدون آن که کسی را ناراحت کنید، نه بگویید.
2: شما به طور وسواسی تمایل دارید که خودتان را خوب نشان دهید:
شما تصمیم می گیرید که هر روز ورزش انجام دهید. اما یک روز برایتان مشکلی پیش می آید و نمی توانید این کار را انجام دهید. به خاطر این یک روز، شما به شدت احساس گناه می کنید و شروع می کنید به جبران کردن بیش از حد. به خاطر همین هم چندین برابر ورزش می کنید. اجازه بدهید مثال دیگری برایتان بزنیم. شما تصمیم به رژیم گرفتن می گیرید. روز تولدتان می شود و در آن روز شروع می کنید به کیک خوردن و رژیمتان را می شکنید. بعد از آن موقعیت به شدت احساس گناه می کنید و خودتان را کتک می زنید.

3: وقتی دیگران قصد دارند به شما هدیه بدهند، در برابر دریافت آن هدیه، مقاومت می کنید:
بسیاری از افراد، تمایل دارند وقتی نعمت های زیادی به آن ها داده می شود، ناراحت شوند. همه ی ما مستحق نعمت هستیم، شماهم همینطور. سعی کنید از موسیقی، اشعار مولوی و بازدید از باغ های زیبا، بیش از حد استفاده کنید. در مقابل زیبایی ها مقاومت نکنید.
4: شما جذب خود شیفتگان می شوید:
خودشیفتگان می توانند جذاب، قانع کننده، گیرا باشند و اجتناب از آنها سخت باشد. اگر بارها و بارها مستقیم در تله ی این افراد گیر می کنید، مطمئناً یک مازوخیست هستید.
5: شما قادر به کنترل کردن خودتان نیستید و نمی توانید در مقابل دیگران مقاومت کنید:
این عامل نشان می دهد که شما دلسوز و مهربان هستید و این امکان وجود دارد که همه ی افراد را در آغوش بگیرید. این رفتار، عشق و احترام را تبدیل به یک رفتار مازوخیسمی می کند.
6: شما یک شخصیت کمالگرا دارید:
به راحتی می توان از ترس از اینکه ناقص تلقی شویم، یک شخصیت کمالگرا داشته باشیم. به روح خود اجازه دهید ناقص باشد.
7: شما در مورد احساسات منفی بیشتر قضاوت می کنید تا احساسات مثبت:
هیچ راهی برای جلوگیری از احساس غم و اندوه، گم شدن، ناامید شدن، ترسیدن یا عصبانیت وجود ندارد. سرکوب کردن خود نوعی از مازوخیسم نفس گیر است. سعی کنید آنچه را که احساس می کنید عنوان "اشتباه" به آن ندهید.
8: شما جذب فیلم های غمگین می شوید:
مازوخیست ها فیلم های غمگین را می بینند و درست در قلب آن جاری می شوند .از خود بپرسید که چرا؟ آیا شما می خواهید به صدمه زدن ادامه دهید؟
9: اگر از چیزی احساس خوبی داشته باشید، روشتان را تغییر می دهید:
ناتوانی از لذت های ساده، یک نشانه بارز مازوخیسم است. آیا وقتی زندگی با سهولت جریان می یابد، حوصله تان سر می رود؟ آیا داستانی دارید که می گوید همه چیز خوب زندگی در کنار درد است؟ وقت آن است که داستان را بازنویسی کنیم. به خودتان اجازه دهید نعمتهای نامتناهی را بدون درد تجربه کنید.

در صورت تمایل می توانید آزمون احساس شرم و گناه را به صورت آنلاین در این سایت بزنید

علت اختلال مازوخیسم جنسی:

هیچ نظریه ی پذیرفته شده ی جهانی که ریشه مازوخیسم جنسی را توضیح دهد وجود ندارد. با این حال، برخی از نظریه ها سعی دارند به طور کلی حضور مازوخیسم جنسی را توضیح دهند. یک نظریه نشان می دهد که رفتار مازوخیسمی نوعی فرار است. این افراد با استفاده از این سبک خیال پردازی، احساس جدید و متفاوت می کنند. تئوری های ناشی از نظریه ی روانکاوی نشان می دهد که آسیب های دوران کودکی مانند سوءاستفاده جنسی یا سایر تجربیات مهم کودک، می تواند بعداً در یک اختلال پارافیلی ظاهر شود.

درمان اختلال مازوخیسم جنسی:

درمان اختلال مازوخیسم جنسی به طور معمول شامل روان درمانی و دارو درمانی است. هدف روان درمانی ممکن است کشف علت اصلی رفتاری باشد که باعث پریشانی می شود. روش رواندرمانی شناختی-رفتاری، شامل تغییر ساختار تحریفات ذهنی است. منظور از تغییر ساختار تحریفات ذهنی، تصحیح اعتقاداتی است که یک بیمار دارد و ممکن است آنها را به سمت افکار مضر بکشاند.

رواندرمانی شناختی-رفتاری همچنین می تواند به فرد، در یادگیری مهارت های لازم برای مدیریت خواسته های جنسی خود به روش های سالم تر کمک کند. تکنیک های متداول دیگر شامل بیزاری درمانی و تکنیک های حساسیت زدایی است که در آن، افراد خود را در شرایطی تصور می کنند که در مازوخیسم جنسی شرکت می کنند و سپس یک واقعه ی منفی را تجربه می کنند تا دوباره میل آینده برای شرکت در آن فعالیت را کاهش دهد.

از داروهای مختلفی می توان برای کاهش سطح گردش تستسترون در بدن با هدف کاهش دفعات نعوظ استفاده کرد. از داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است برای کاهش فشار جنسی استفاده شود. به طور کلی، اگر چنانچه اختلال مازوخیسم جنسی دارید، سعی کنید یک مدت تنها باشید. قبل از تلاش برای یافتن یک شریک، بر روی خود و عزت نفس تان کار کنید. پیشنهاد می شود که برای شش ماه تا یک سال مجرد باشید، تا هنگامی که شما ایده های بهتری برای مشارکت در یک رابطه بیابید و در یک رابطه ی سالم احساس خوبی داشته باشید. فردی که به طور مرتب به روابط بد وارد می شود، نیاز به کمک یک درمانگر دارد.

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

محسن باقری خطیبانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
آموزش جنسی و زناشویی