Code Center

محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18 سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

اختلافات خانوادگی به علت مشکلات روابط جنسی و زناشویی

آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید چند درصد از اختلافات خانوادگی ریشه در مشکلات روابط جنسی بین زن و شوهر دارند؟آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید اگر تمایلات جنسی بین زن و شوهر وجود نداشت چند درصد از زوجین به ازدواج اقدام می‌کردند؟ و از همه مهم‌تر اینکه آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که علی‌رغم تمامی پیشرفت‌های جامعه فعلی هنوز هم بسیاری از افراد درباره مسایل جنسی احساس شرم و حیا می‌کنند و به‌هیچ‌وجه حاضر نیستند درباره این مسائل با دیگران صحبت کنند؟
 به گزارش  مجله آموزش جنسی و زناشویی آ3ب , به عقیده روانشناسان مشاوره خانواده ،ریشه بسیاری از مسائل و مشکلات زناشویی به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم به مسایل جنسی مربوط می‌شود. اما به علت حجب و حیای بسیار زیادی که درباره روابط جنسی و زناشویی وجود دارد اکثر افراد موضوع را به نحو دیگری بیان می‌کنند. حال با توجه به اهمیت مسایل جنسی در کاهش اختلافات خانوادگی لازم است در این زمینه دقت نظر بیشتری داشته باشیم.

 ارضای نیازهای جنسی انسان با بقیه موجودات فرق می‌کند

یعنی اینکه روابط جنسی در انسان دارای دو جنبه جسمی و روانی می‌باشد. انسان همانند بقیه موجودات به هر فردی تمایلات جنسی ندارد بلکه این تمایلات در صورتی به وجود می‌آید که بین زن و مرد عشق و علاقه وجود داشته باشد. درواقع ارتباط بین عشق و علاقه و روابط زناشویی یک ارتباط دوطرفه است. ازیک‌طرف عشق و علاقه باعث روابط زناشویی می‌شود و از سوی دیگر روابط زناشویی باعث ایجاد عشق و علاقه می‌گردد. از همه مهم‌تر اینکه برقراری روابط جنسی بین زوج باعث افزایش آرامش روانی آن‌ها می‌شود.
ازنظر روانشناسی ، وقتی شوهرتان درگیر مسئله و بحران شدیدی می‌باشد نیاز بیشتری به برقراری رابطه جنسی با شما دارد و این موضوع نشان‌دهنده آن است که یکی از کارکردهای مهم رابطه جنسی ایجاد آرامش می‌باشد. حال با توجه به نقش و اهمیت بهبود رابطه جنسی در ادامه زندگی مشترک ، لازم است به راهکارهای افزایش کمیت و کیفیت آن توجه داشته باشیم.

خانم ها در دوران نامزدی به ظاهر خود توجه بیشتری دارند

متأسفانه در اینجا انتقاد و شکایتی که به همه زوج های جوان به‌ویژه خانم ها وارد است این است که خانم ها در دوران آشنایی ، دوران نامزدی و دوران عقد به آرایش و ظاهر خود توجه بسیار زیادی دارند اما بعد از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک نسبت به این موضوع بی‌توجه می‌شوند.
این موضوع گله و شکایت همه آقایان هنگام مراجعه به مرکز مشاوره خانواده است که بیان می‌کنند همسر ما مانند گذشته آرایش و به ظاهر خود رسیدگی نمی‌کند و درواقع با انجام این کار این حس برای مردها به وجود می‌آید که گویی همسرشان برای آن‌ها ارزش قائل نیست و به آن‌ها علاقه‌ای ندارد. همه مردها تمایل دارند وقتی وارد منزل می‌شوند همسر آن‌ها با چهره‌ای خندان و ظاهری مرتب به استقبال آن‌ها بروند. درواقع شما با آرایش کردن و توجه به خود این حس را در شوهر خود تقویت می‌کنید که او  مردی دوست‌داشتنی و شوهر خوبی است.
به عقیده روانشناسان آنچه مردها از زن‌ ها انتظار دارند و بیشتر به آن‌ها علاقه‌مند هستند صفات زنانگی خانم‌هاست و زینت و زیبایی یکی از این صفات زنانه خانم ها محسوب می‌شود. زنانه به نظر رسیدن و زنانه رفتار کردن هدیه‌ای است که زن‌ به شوهر نشان می‌دهند و به این روش عشق و علاقه خود را به شوهر خود نشان می‌دهند.

اما در مقابل زن‌ ها نیز برای این کار خود دلایلی دارند. همه زن‌ ها هنگام مراجعه به مشاور خانواده گله‌مند هستند که شوهرشان درگذشته به زیبایی و آرایش آن‌ها توجه زیادی داشته است اما بعد از ازدواج و با شروع زندگی مشترک نسبت به این موضوع کم‌توجه شده است سؤال اینجاست که آیا مردها بعد از ازدواج به زیبایی و آرایش همسرشان نیاز ندارند؟ آیا از آرایش همسرشان ناراحت می‌شوند؟ و یا اینکه توجه خود را به نحو دیگری نشان می‌دهند؟

مردها بعد از ازدواج توجه و رضایت خود را به نحو دیگری بیان می‌کنند

بله همه مردها از زیبایی همسرشان لذت می‌برند و به آن نیاز دارند اما مردها بعد از ازدواج توجه و رضایت خود را به نحو دیگری بیان می‌کنند مردها موجوداتی عمل‌گرا هستند و وقتی به همسر خود علاقه دارند این عشق و علاقه را از طریق کار و تلاش بیشتر و نهایتاً تأمین رفاه و آسایش بیشتر برای همسر خود بیان می‌کنند .
اما موضوع دیگری که به عقیده روانشناسی باید درزمینهٔ روابط زناشویی به آن توجه داشته داشت این است که روابط زناشویی تحت تأثیر عشق و علاقه طرفین می‌باشد. انتقاد کردن ، غر زدن و شکایت‌های بی جا و بدون دلیل، عشق و علاقه را کمتر نموده و نهایتاً باعث کاهش و قطع کامل رابطه جنسی در زندگی زناشویی می‌شود. پس سعی کنید از این صفات حتی‌الامکان دوری‌کنید و به‌ویژه هنگامی‌که احساس می‌کنید شوهرتان تمایل به برقراری روابط جنسی با شما دارد از نقص‌ها و کم‌وکاستی‌های زندگی سخنی به میان نیاورید.
زوج های جوان باید در نظر داشته که برای انجام هر کاری و صحبت از هر موضوع زمان و مکان مشخصی وجود دارد. روابط جنسی بین زن و شوهر بخشی از زندگی مشترک است و در هنگام روابط جنسی باید فقط گفت‌وگوهای عاشقانه و دوستانه مطرح شود. کوچک‌ترین انتقاد ، شکایت ، و گله‌مندی باعث کاهش تمایلات همسر شما می‌شود و سردی روابط زوجین را به وجود می‌آورد.
در مورد روابط جنسی و نقش آن در تداوم عشق و علاقه سؤالات و ابهامات بسیار زیادی وجود دارد. موسسه کینز که درزمینهٔ تحقیقات روابط جنسی شهرت جهانی می‌باشد ریشه اکثر اختلافات خانوادگی را مشکل جنسی می‌داند. نظر به اینکه درزمینهٔ بهبود روابط  زن و شوهر ( روابط زناشویی ) کتاب های علمی زیادی به زبان فارسی در ایران منتشر شده است لازم است که زن و شوهری که تصمیم به ازدواج دارند در این زمینه مطالعه کافی و مشاوره پیش از ازدواج داشته باشند.

عوامل روانی اثرگذار بر روابط جنسی زن و شوهر

اکثر مردها هنگامی‌که احساسات و عواطف ناراحت‌کننده را در خود احساس می‌کنند، برای رهایی از این استرس به روابط جنسی روی می‌آورند. شاید نگران پروژه‌های محل کارشان هستند و یا اختلاف نظری بین او و رئیسش وجود داشته باشد. شاید از پیر شدن و ضعف جسمانی پدر و مادرشان ناراحت و غمگین هستند. شاید به خاطر برخوردی که چند وقت قبل با خود شما داشته‌ احساس گناه می‌کنند.
از دیدگاه روانشناسی ، مردها نمی‌توانند احساساتی نظیر آسیب‌پذیری ، ترس ، رنجش ، عجز ، ناتوانی ، سردرگمی و سرخوردگی خود را نشان دهند، چون برای انجام آن آموزش ندیده‌اند. بنابراین به این دلیل که ابراز نیاز عاطفی مردان دشوار است در مقابل برای جبران آن، مرد ها میل زیادی برای برقراری رابطه جنسی از خود نشان می‌دهند.
اما این موضوع در خانم ها کاملاً برعکس است و زن‌ ها به‌گونه‌ای کاملاً متفاوت احساس نیاز جنسی می‌کنند. زن‌ ها وقتی ازلحاظ احساسی و عاطفی امنیت نداشته باشند به‌راحتی نمی‌توانند احساسات جنسی را تجربه کنند. همه زن‌ ها باید به این موضوع توجه داشته باشند که مردها از قوای جنسی خود به‌عنوان زبانی برای بروز و بیان احساسات ابراز نشده خود استفاده می‌کنند.

چگونه به درخواست رابطه جنسی همسر خود جواب منفی بدهید؟

نکته دوم اینکه آیا تابه‌حال برایتان اتفاق افتاده است که همسرتان از شما درخواست رابطه جنسی داشته باشد اما شما تمایلی به انجام این کار نداشته باشید؟ آیا می‌دانید در چنین شرایطی چگونه به همسر خود جواب منفی بدهید که از شما آزرده‌خاطر نشود؟ نحوه پاسخ دادن به این سؤال یکی از موضوعات مهمی است که خانم‌ ها باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشند.
اهمیت این پاسخ به این دلیل است که روابط جنسی یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین راه‌های بخشش و عشق ورزیدن برای مردان است. مردان در رابطه جنسی هم می‌خواهند وجود خودشان را ابراز کنند و هم اینکه ازنظر جسمانی و ازنظر روحی به همسر خود نزدیک شوند. وقتی‌که مرد به همسر خود نزدیک می‌شود هدف او صرفاً معاشقه ( عشق بازی ) نیست. درواقع او به همسر خود می‌گوید: لطفاً مرا بپذیر و مرا دوست داشته باش.
اگر در چنین مواردی نیاز مرد از طرف زن نادیده گرفته شود، به‌شدت ناراحت می‌شود و تصور می‌کند که شخصیت و موجودیت او را دفع کرده‌اید. در چنین مواردی او متوجه نمی‌شود که شما تمایل به انجام این کار ندارید بلکه تصور می‌کند که او را دوست ندارید و درواقع شوهر مناسب و خوبی برای همسر خود نیستید.

درزمینهٔ روابط جنسی با همسرتان راحت باشید

بسیاری از زن‌ ها از فاش کردن نیازهای جنسی خود و یا تقاضا برای روابط جنسی و شروع کردن آن قبل از شوهرشان می‌ترسند.  اما از دیدگاه مشاوره روانشناسی این رفتار کاملاً اشتباه است و باید درزمینهٔ روابط جنسی با همسرتان راحت باشید. وقتی با ابراز تمایل جنسی خود به شوهر خود راحت هستید، به او احساس امنیت می‌دهید تا او نیز بتواند نشان دهد که چقدر دوستتان دارد.
به خاطر داشته باشید مردها از اینکه “نه” بشنوند و دفع شوند متنفرند. این موضوع که مردها همواره شروع‌کننده باشند آن‌ها را به طرز طبیعی در موضوع آسیب‌پذیری قرار می‌دهد. مطمئن باشید همسر شما از اینکه بعضی‌اوقات شما نیز شروع‌کننده  رابطه جنسی باشید متشکر و ممنون خواهد بود.
البته توجه داشته باشید منظور این نیست هر بار که همسرتان تمایل به برقراری رابطه جنسی دارد می‌بایست از جانب همسر پاسخ مثبت داده شود د بلکه پیشنهاد من به‌عنوان یک مشاور خانواده این است که چون مردها در این زمینه حساسیت زیادی دارند ، پاسخ خود را به نحو دیگری بیان کنید. مثلاً به شوهر خود بگوید الآن کمی خسته‌ام اما دوست دارم تو را در آغوش خود بگیرم بهتر نیست کمی کنار هم دراز بکشیم و ببینیم که احساس بعدی‌مان چیست؟
به او بگویید دوستت دارم و مایلم که بعداً باهم هم‌بستر شویم اما حالا کمی به خاطر کارهای زیاد احساس تنش می‌کنم، می‌ترسم آن‌جور که دوست دارم نتوانم به تو عشق بورزم، بیا فقط یکدیگر را در آغوش بگیریم و منتظر شویم تا بچه‌ها بخوابند.
شما می‌توانید این کار را تنها با بغل کردن او و گفتن اینکه تا چه حد دوستش دارید عشق و محبت خود به همسرتان را نشان دهید.
چنانچه در مواقعی حوصله برقراری روابط جنسی را ندارید به رابطه جنسی “نه” بگویید نه به دوست داشتن و عشق ورزیدن به همسرتان. در این حالت احساس همسرتان به‌مراتب بهتر خواهد بود چراکه می‌داند بعد از اندکی نوازش این امکان وجود دارد که به خواسته خود برسد.

تهیه و تنظیم مطلب در مجله آموزش زناشویی و جنسی

آ3ب http://a3b.ir

طبتاج http://tebtaj.ir

طب سنتیhttp://tebbe-sonaty.ir

محتوای این سایت جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد در صورتی که زیر 18  سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

محسن باقری خطیبانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
آموزش جنسی و زناشویی